Firlejówka 2018 - oczami uczniów


          W dniach 28-29 września 2018 r. braliśmy udział wraz z koleżankami, kolegami i nauczycielami z I LO w Jaśle oraz innymi uczestnikami w wycieczce na Ukrainę. Dziś możemy z przekonaniem powiedzieć, że ten wyjazd zapamiętamy na długo. Spowodowały to niezwykła atmosfera podróży, towarzyszące nam przygody oraz piękna pogoda. Ale po kolei. Po zapakowaniu bagaży, dwukrotnym sprawdzeniu paszportów i upewnieniu się, że nikogo nie brakuje, ruszyliśmy w drogę. Odsypiając w autobusie wczesną pobudkę dotarliśmy do przejścia granicznego w Medyce. Niestety, nasz postój na granicy lekko się przeciągnął (ponad 4 godziny!!!), co skutkowało zmianami w programie zwiedzania, a dokładniej niezamierzonym pośpiechem, który towarzyszył naszej wędrówce po Lwowie.

 

Lwów
          Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. Odwiedziliśmy miejsca spoczynku zasłużonych osób - pisarzy, matematyków, sportowców, muzyków, polityków i bohaterów narodowych. Na mogiłach obrońców Lwowa złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze. Przebywanie w tym miejscu wywołało w nas nostalgię oraz podziw dla młodzieży, która oddała życie w walce za ukochaną ojczyznę. Kolejnymi punktami w naszym programie były: smaczny obiad w polskiej restauracji, zwiedzanie katedry ormiańskiej, spacer uliczkami starego miasta oraz opera lwowska. Przed gmachem opery mieliśmy trochę czasu na zrobienie zdjęć, by zaraz potem wejść do samego budynku i uczestniczyć w muzycznym wydarzeniu. Przepiękne wnętrze teatru na każdym zrobiło ogromne wrażenie. Przedstawienie "Kiedy kwitną paprocie", choć niełatwe w odbiorze, nie zawiodło naszych oczekiwań. Wspaniały śpiew, kostiumy, choreografia, unikalne dekoracje, a przede wszystkim fabuła łącząca tradycję i współczesność złożyły się na fascynujący spektakl.
          Kolejnego dnia, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Lwowa. Spacer po mieście rozpoczęliśmy od pomnika Adama Mickiewicza, następnie przeszliśmy do rzymskokatolickiej katedry Wniebowzięcia NMP oraz na Rynek.

 

Firlejówka
          Głównym punktem drugiego dnia naszego pobytu na Ukrainie było odwiedzenie wsi Andrijiwka (przed II wojną światową Firlejówka), gdzie w 1920 r., w walce z wojskami bolszewickimi, polegli uczniowie jasielskiego gimnazjum wraz z prof. Romanem Saphierem. Niestety, parę kilometrów przed celem naszej podróży autobus miał awarię i okazało się, że nie będziemy w stanie dojechać nim na miejsce. W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na decyzje, co dalej, podeszła do nas starsza kobieta z koszem jabłek i z pestkami dyni. Tymi darami chciała umilić nam czas oczekiwania. Takich ciepłych gestów pomocy i wsparcia otrzymaliśmy od mieszkańców bardzo dużo. Okazało się, że dojedziemy do zaprzyjaźnionej z Jasłem szkoły podstawowej w Andrijiwce tamtejszym autobusem, że przygotowano dla nas poczęstunek, udostępniono salę, puszczono film, ktoś grał na gitarze, ktoś śpiewał. Mogliśmy zwiedzić cerkiew, wysłuchać historii tamtych terenów, zapytać księdza prawosławnego o to, co łączy, a co odróżnia nasze religie. Mogliśmy też, przede wszystkim, dotrzeć do firlejowskiej mogiły. Jest to dla społeczności I LO w Jaśle miejsce szczególne. Przypomina o historii, tradycjach niepodległościowych i zasługach najodważniejszych uczniów naszego liceum. Została tam odprawiona modlitwa za zmarłych prowadzona przez ks. Tadeusza Paszka - proboszcza parafii św. Stanisława BM w Jaśle. Wysłuchaliśmy wspomnień m.in. Piotra Mazura (członka zarządu Fundacji im. prof. Romana Saphiera), Pana Piotra (mieszkańca Andrijówki) oraz Aleksandra Nużnyja (Saszy), naszego lwowskiego przewodnika, którzy w 2006 r. wraz z  innymi uczestnikami pierwszej podróży do Firlejówki odkryli miejsce pochówku poległych. Ich opowieść wzbudziła we wszystkich uczestnikach uczucia wzruszenia, dumy, podziwu, wdzięczności.

Ta wyprawa była dla nas wspaniałą lekcją historii, pozwoliła nam poznać ukraińską kulturę i zwiedzić piękne zabytki. Już podczas drogi powrotnej - tak udało się naprawić autobus i szczęśliwie dojechać do Jasła! - stwierdziliśmy, że musimy tam wrócić. Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnej wycieczce. Dziękujemy szkole, Fundacji im. prof. Romana Saphiera, rzeszowskiemu oddziałowi PTTK, Starostwu Powiatowemu w Jaśle oraz licznym sponsorom w zorganizowaniu wyjazdu.

Uczennice klasy IIa Magdalena Kurdziel, Paulina Zając