Uroczystość odznaczenia Pani Eweliny Nowak, nauczycielki języka francuskiego, prestiżowym Orderem Kawalerskim Palm Akademickich


 

Pani Ewelina Nowak - nauczycielka języka francuskiego w I LO w Jaśle

Podziękowanie

 

             Chciałabym bardzo serdecznie podziękować Panu Konsulowi Francji Alainowi Schneiderowi za uhonorowanie mnie tak zaszczytnym tytułem: Kawalera Orderu Palm Akademickich.

« Monsieur, je vous remercie de m’avoir honorée de ce prestigieux Ordre des Palmes Académiques. J’ai obtenu du sort une grande chance de faire dans la vie ce que j’aime le plus - enseigner le français et éveiller l’amour et l’intérêt pour la France et sa culture. Je n’ai jamais pensé que le travail d’un simple professeur de français puisse avoir des conséquences aussi spectaculaires ! Merci. »

            Dziękuję wielce szanownym Gościom za przybycie do naszej Szkoły na dzisiejszą ceremonię i uświetnienie jej swoją obecnością oraz gospodarzom: Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracyjnym i uczniom naszej Szkoły za udział w uroczystości i pomoc w jej organizacji.

Dziękuję bardzo Smile

 

Sprawozdanie z uroczystości

 

            Dnia 9 czerwca 2014, w auli naszej Szkoły odbyła się uroczystość odznaczenia pani Eweliny Nowak, nauczycielki języka francuskiego, Orderem Kawalerskim Palm Akademickich przyznawanym przez Premiera Francji na wniosek Ministra Edukacji Narodowej za jej zaangażowanie na rzecz rozwoju francusko-polskiej współpracy uniwersyteckiej.

            To prestiżowe odznaczenie wręczył naszej koleżance Zastępca Konsula Generalnego w Krakowie, Alain Schneider, który był honorowym Gościem Burmistrza Jasła, Andrzeja Czerneckiego.

 

            W uroczystości wzięli udział Goście:

  • Burmistrz Jasła, Andrzej Czernecki,
  • Sekretarz Rady Miasta, Paweł Rzońca,
  • przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Jolanta Strzępek,
  • romanistki, nauczycielki języka francuskiego: z Instytutu Francuskiego w Krakowie, Małgorzata Pieniążek oraz ze szkół w Krośnie, Brzozowie i Rzeszowie, - uczniowie Eweliny Nowak, absolwenci naszej Szkoły: olimpijczycy, romaniści i ci, którym język francuski otworzył drzwi na uniwersytety we Francji i na rynek pracy,
  • gospodarze Szkoły: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracyjni i uczniowie klas Ia, IIa, If oraz delegacje z pozostałych klas.

            Uroczystą galę rozpoczął chór szkolny Soli Deo pod dyrekcją pani Moniki Twarduś odśpiewaniem „Gaudeamus”, a następnie Dyrektor Zbigniew Waszkiel przywitał przybyłych Gości. W swym przemówieniu nawiązał do symbolicznych związków Liceum noszącego imię Króla Stanisława Leszczyńskiego z Francją - wszak nasz patron był królem Polski, ale również teściem króla Francji i księciem Lotaryngii. Po wystąpieniu Dyrektora Szkoły chór zaśpiewał pieśń Pierre’a Certon z 1510 roku „La, la, la, je ne l’ose dire”.

            Po ceremonii dekoracji, podziękowaniach i gratulacjach Ewelina Nowak dokonała prezentacji swej pracy zawodowej, którą przygotowała we współpracy z koleżanką Bożeną Janigą, a następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez Barbarę Sokołowską i Iwonę Smoszną. Wszystkie recytacje i piosenki wykonane były w języku francuskim przez uczniów z kl. If, Id i IIa.

            Na zakończenie uroczystości w Szkole, zaproszeni Goście udali się na spotkanie z nauczycielką, po czym zwiedzili obserwatorium astronomiczne, po którym oprowadzał pan Ryszard Prajsnar.

            Wizyta Konsula Francji w Jaśle nie zakończyła się w Szkole. Pan Burmistrz zaprosił honorowych Gości na obiad, po czym pokazał im Karpacką Troję, pobliską winnicę i tereny zagospodarowane po starej cegielni. O godz. 18.00 Goście z Krakowa pożegnali nasze Miasto.

 

Moja praca zawodowa - prezentacja p. Eweliny Nowak ppt, pdf
Wywiad z p. Eweliną Nowak
Zdjęcia z uroczystości (1)
Zdjęcia z uroczystości (2)
Relacja na TVjaslo - zobacz

 

A oto list gratulacyjny, jaki nasza koleżanka Ewelina Nowak otrzymała z rąk Burmistrza Jasła, Andrzeja Czerneckiego w czasie uroczystości szkolnej.